VPW Archives‎ > ‎

2012 Winners

2012 Virginia Press Women Communications Contest
 
39 Virginia Press Women Communications Contest award winners received 158 awards (63 first place, 47 second place, 27 third place and 21 honorable mention) at a ceremony during the Spring Conference, Saturday, April 28.

Categories such as newspaper writing, public relations, advertising, photo journalism, Internet and magazine writing, and books were judged by 11 experienced journalists and public relations professionals. Entries that received first place advance to the National Federation of Press Women contest.

The Sweepstakes Winner is Marty van Duyne, a writer and photographer from Falmouth. The sweepstakes recipient is determined by a point system that considers the total number of entries submitted to the contest and the number and level (first, second, third, honorable mention) of awards received.

Award Recipients

 

Bonnie Atwood, Richmond – First Place: Editorial/Opinion, daily newspaper; Editorial/Opinion, publication/magazine/supplement for general or specialized circulation.

 

Nancy Wright Beasley, Richmond – First Place: Feature story, publication/magazine/ supplement for general or specialized circulation; Columns, General; Columns, Personal Opinion.  Second Place: Columns, Informational.

 

Laura Beck, Richmond   First Place: Magazine, four-color (co-entry with Mike Freeman); Manuals and handbooks, print (co-entry with Mike Freeman); Manuals and handbooks, electronic.

 

Karen Doss Bowman, Bridgewater – Third Place: Feature story, publication/magazine/ supplement for general or specialized circulation; Specialty articles, education.

 

Alane Callander, Fredericksburg – Third Place: Columns, personal opinion.

 

Katherine Calos, Richmond – First Place: Special series; Specialty articles, Government or politics; Specialty articles, History.  Third Place: Specialty articles, Travel.

 

Julie Campbell, Lexington – First Place: News article written for the Web.  Second Place: Publications regularly edited, publication/magazine/supplement for general or specialized circulation.

 

Clara B. Cox, Blacksburg – First Place: Community or institutional relations.  Second Place: Audiovisuals, PowerPoint; Speeches.

           

Frances “Francine” Crutchfield, Midlothian – First Place: Speeches.  Third Place: Special series.

 

Carla Davis, Richmond – First Place: Publications regularly edited, publication/magazine/ supplement for general or specialized circulation.

 

Rosemary Dietrick, Richmond – Honorable Mention: Specialty articles, travel.

 

Ruth Doumlele, Midlothian – Second Place: Editorial/Opinion, non-daily newspaper.   Honorable Mention:  Speeches.

 

Jennifer M. Drummond, Midlothian – Second Place: Direct mail marketing, electronic single campaign.  Honorable Mention: Web content written for not-for-profit, government or educational organization site.

 

Deborah Elkins, Richmond – First Place: News reporting, non-daily newspaper.  Second Place: Headline writing.  Honorable Mention: Feature story, non-daily newspaper.

 

Linda Evans, Richmond – Second Place: News release.

 

Mike Freeman, Richmond (co-entrant with Laura Beck) – First Place: Magazine, four-color; Manuals and handbooks, print.

 

A.R. Pete Giesen, Jr., Waynesboro (co-entrant with Anne Marie Morgan) – First Place: Book edited by entrant.

 

Megan McAbee Harris, Appomattox – First Place: Continuing coverage or unfolding news; Photo essay, non-daily newspaper; Photographer-writer.  Second Place: Feature photo, non-daily newspaper; Photo gallery on the Web.  Third Place: Specialty articles, agriculture, agribusiness, aquaculture; Columns, humorous; Columns, general; Photo essay, non-daily newspaper.  Honorable Mention: Columns, informational; News photo, non-daily newspaper.

 

Audrey T. Hingley, Mechanicsville – First Place: Personality profile, more than 500 words; Specialty articles, travel.  Second Place: Feature story, publication/magazine/supplement for general or specialized circulation.

 

Cathy Jett, Fredericksburg – First Place: Specialty articles, business; Specialty articles, agriculture, agribusiness, aquaculture; Specialty articles, social issues; Specialty articles, green/environmental.

 

Virginia C. Johnson, Fredericksburg – First Place: Web content written for not-for-profit, government or educational organization site; Blogs written for not-for-profit, government or educational organization websites.  Second Place: Feature article written specifically for the Web.

 

Tana Lane Knott, Buckingham – First Place: News photo, non-daily newspaper.  Second Place: Columns, humorous; News photo, non-daily newspaper; Photo essay, non-daily newspaper.  Third Place: News reporting, non-daily newspaper; Photographer-writer. Honorable Mention: Photo essay, non-daily newspaper.

 

Patty Kruszewski, Richmond – First Place: Feature story, non-daily newspaper; Specialty articles, physical health, fitness, mental health, self-help; Specialty articles, religion; Feature article written specifically for the Web.  Second Place: Special series; Specialty articles, education; Specialty articles, history.  Third Place: Feature story, non-daily newspaper.  Honorable Mention: Specialty articles, physical health, fitness, mental health, self-help.

 

Patricia LaLand, Orange – First Place: Non-fiction book, history.

 

Héloïse B. “Ginger” Levit, Richmond – Second Place: Specialty articles, reviews; Special programming, radio.  Honorable Mention: Editorial/Opinion, daily newspaper; Specialty articles, arts and entertainment.

 

Anne Marie Morgan, Midlothian – First Place: Prepared report, radio; Special programming, radio; Book edited by entrant (book co-entered with A.R. Pete Giesen, Jr.).

 

Lynn Nystrom, Blacksburg – First Place: Specialty articles, technology/Internet; Single news release; Faculty adviser of student publications.  Second Place: News reporting, publication/magazine/supplement for general or specialized circulation; Single feature release; Multiple news or feature releases.  Honorable Mention: Feature story, publication/magazine/supplement for general or specialized circulation.

 

Ann Oppenhimer, Richmond – First Place: News reporting, publication/magazine/supplement for general or specialized circulation; Single page or pages regularly edited by entrant, publication/magazine/supplement for general or specialized circulation; Website edited by entrant for not-for-profit, government or educational organization.  Second Place: Brochure, four-color print.  Third Place: Publications regularly edited by entrant, publication/magazine/supplement for general or specialized circulation.

 

Donna Harter Raab, Fredericksburg – Second Place: Newsletter, four-color print.  Third Place: Speeches.  Honorable Mention: Video for not-for-profit, government or educational organization website.

 

Paula Raudenbush, Fredericksburg – First Place: External annual report; Brochure, one- to three-color print.  Second Place: Electronic newsletter.

 

Linda Salisbury, Mineral – First Place: Children’s book, fiction.  Second Place: Feature story, non-daily newspaper.

 

Clare Osdene Schapiro, Richmond – First Place: Columns, informational.

 

Mary Montague Sikes, West Point – First Place: Blogs written for special interest websites; Young adult books, fiction.  Honorable Mention: Fiction novel.

 

Sande Snead, Richmond – First Place: Social media campaign, not-for-profit, government or educational organization website; Print or electronic campaign for newspaper, trade paper, magazine, newsletter or website, retail product or service; Billboard.  Second Place: Color or spot color print or electronic display single ad for newspaper, trade paper, magazine, newsletter or website, retail product or service.

 

Martha Steger, Midlothian – First Place: Specialty articles, food; Specialty articles, advertorials.   Second Place: Personality profile, 500 words or fewer; Specialty articles, business; Specialty articles, travel; Specialty articles, green/environmental; Columns, general.  Third Place: Personality profile, more than 500 words; Specialty articles, business; Specialty articles, arts and entertainment; Specialty articles, history; Columns, informational.  Honorable Mention: Creative verse, single entries.

 

Marge Swayne, Prospect – First Place: Columns, humorous.  Second Place: News reporting, non-daily newspaper; Specialty articles, food; Columns, personal opinion.  Third Place: Specialty articles, physical health, fitness, mental health, self-help.  Honorable Mention: Specialty articles, social issues; Specialty articles, hobby or craft; Feature photo, non-daily newspaper.

 

Joan Tupponce, Glen Allen – First Place: Feature story, daily newspaper; Specialty articles, arts and entertainment; Specialty articles, education; Specialty articles, sports.  Second Place: Personality profile, more than 500 words; Specialty articles, arts and entertainment; Specialty articles, sports.  Honorable Mention: Personality profile, more than 500 words.

 

Marty van Duyne, Falmouth – First Place: Headline writing; Feature photo, non-daily newspaper; Sports photo, non-daily newspaper; Single photo on the Web; Photo gallery on the Web.  Second Place: Specialty articles, agriculture, agribusiness, aquaculture; Specialty articles, physical health, fitness, mental health, self-help; Specialty articles, government or politics; Sports photo, non-daily newspaper; Single photo on the Web; Photographer-writer; news article written specifically for the Web.  Third Place: Specialty articles, sports; Specialty articles, green/environmental; News photo, non-daily newspaper; Feature photo, non-daily newspaper; Sports photo, non-daily newspaper; Feature article written specifically for the Web.  Honorable Mention: Specialty articles, business; Photographer-writer.

 

Linda J. White, Somerville – Second Place: Editorial/Opinion, daily newspaper.  Third Place: Editorial/Opinion, daily newspaper.  Honorable Mention: Columns, personal opinion.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Comments